« Prosinac 2021 »

REZULTATI 24. SMOTRE UČENIČKIH ZADRUGA VARAŽDINSKE ŽUPANIJE
Autor: Tamara Špičko, 4. 6. 2021.

Varaždinska županija školske godine 2020./2021. organizirala je 24. smotru učeničkih zadruga Varaždinske županije kojoj je domaćin  Osnovna škola  Sveti Đurđ

Korisnici Odgojnog doma Ivanec ove godine bili su sudionici 24. smotre učeničkih zadruga Varaždinske županije. Ove godine uz mentorstvo Marjane Vusić i Igora Đurina predstavili su Učeničku zadrugu Pahinsko sa izradom vrtnog stolca.

Vrtni stolac ručni je rad od drveta bagrema ili akacije i špage od jute. Ekološki je
prihvatljiv i doprinosi očuvanju prirode. Sastavni je dio projekta eksperimentalni vrt kojeg su pokrenuli odgajatelji Odgojnog doma Ivanec zajedno sa svojim učenicima.
Posjekli smo u šumi iznad vrta drvo bagrema te smo ogulili koru i sušili tjedan dana u prirodi. Pristupili smo piljenju elemenata za vrtni stolac: noge (4 komada, 40 cm), poprečnih držača za noge i nosača i nosača za sjedalicu (8 komada, 34 cm). Drvene dijelove sastavili smo u stolarskoj radionici.
Za pletenje sjedalice možemo koristiti više vrsta prirodnog materijala (rogoz i šaš) koji rastu u vodi ili uz vlažne travnjake, špagu od jute ili papira.
Mi smo koristili deblju špagu, savladali tehniku opletanja nosača za sjedalicu. Dio je vrtne garniture našeg eksperimentalnog vrta.

Da trud nije bio uzaludan pokazuju i rezultati postignuti na smotri i objavljeni na stranici Osnovne škole Sveti Đurđ koja je i bila domaćin natjecanja.  http://os-sveti-djurdj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=716&mshow=290#mod_news

Nakon ocjenjivanja pristiglih radova učeničkih zadruga, prosudbeno povjerenstvo u sastavu:

Željka Kleković Brajenović, predsjednica povjerenstva

Đurđa Guštin, članica

Ivana Kardo, članica

za sudjelovanje na Državnoj smotri  predlažu:

1. UZ Pahinsko, Centar za odgoj i obrazovanje pri Odgojnom Domu Ivanec
  2. UZ Jurek, Osnovna škola Sveti Đurđ