« Siječanj 2022 »

#NasiljePrestajeOvdje
Autor: Helena Kolar Herceg, 27. 2. 2019.

I ove srijede diljem Republike Hrvatske mnogi će obući ružičastu majicu u znak borbe protiv vršnjačkog nasilja. Podsjetnik je to na 2007. godinu kada je dječak u Kanadi, obukao ružičastu majicu u znak potpore majci oboljeloj od karcinoma dojke i bio izložen vršnjakom nasilju. Od tog dana, svake posljednje srijede u veljači tradicionalno se obilježava Dan ružičastih majica, Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica najpoznatiji je program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj u kojem sudjeluje više od dva milijuna sudionika. Od strane hrvatskog Sabora proglašen je 2017. godine kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Naši učenici su izradili plakat te sastavili eseje u kojima su iznijeli svoja mišljenja i stavove o nasilju.

BUDI HRABAR I RECI NE NASILJU!

Nasilje nikada nije rješenje. Sukobi se trebaju rješavati mirnim putem – razgovorom. Kada koristiš nasilje, treba biti svjestan i posljedica. Nasilje donosi nepravdu i  nemir u svijetu i među ljudima. Zamislite dijete koje je svaki dan umjesto tople riječi i zagrljaja tučeno i vrijeđano ili zamislite žene koje muževi svaki dan zlostavljaju i maltretiraju. Zamislite kako je osobama zarobljenima u nekom ratu, što one proživljavaju svaki dan. Neke čak i umiru. Eh sada, kad ste sve to zamislili, dobro razmislite želite li ikoga u životu vrijeđati, omalovažavati i maltretirati. Neka vam ovo bude lekcija da ni najgori čovjek na svijetu nije zaslužio ništa od ovog gore navedenog.

D. K.

BUDI HRABAR, RECI NE NASILJU!

Danas u svijetu, među vršnjacima, posebno je izraženo nasilje svakakvih oblika. Od verbalnog pa sve do fizički agresivnog nasilja među pojedincima. U školama diljem svijeta, pojedine osobe, kako bi bile popularnije u društvu i na  boljem glasu među prijateljima, maltretiraju, odnosno zlostavljaju vršnjake za koje pretpostave ili vide da su slabije tjelesne građe, nižeg uzrasta i slabijih financija, njega ismijavaju, izruguju ga i vrijeđaju, često puta i tuku…

Smatram da su oni  koji maltretiraju i zlostavljaju obični slabići i kukavice. Hrabar je onaj koji i na poticaj nekoga kaže STOP. Neću to raditi te potičem sve ostale da prestanu s time jer se nasiljem ništa ne postiže i dobiva, nego se i osoba i njihovi voljeni, loše, povrijeđeno i ugroženo osjećaju. Često su vrlo posramljeni i jadni.

Onaj koji zlostavlja, treba biti zlostavljan. Smisao te rečenice jest: kada zlostavljač osjeti nasilje na svojoj koži , vidjet će kako je to i prestat će s tim.

M. S.

NASILJE PRESTAJE OVDJE

Nasilje je jako ružno i neprimjereno ponašanje jer od nasilja nemamo ništa.

Imamo samo nemir i ljutnju te uzaludno trošimo vrijeme. Ja sam bio nekad žrtva nasilja, ali više nisam, što je dobro, i sretan sam zbog toga. Nasilje je zlo i jače je od dobrog, ali zlo mora stati kad-tad. Nasilje može biti i vršnjačko, to je najčešće nasilje, a može biti verbalno i fizičko. Nasilje je zaista u rodu sa strahom i pravdi je nasilje najgori protivnik. Nasiljem se mogu izvršiti prepadi i postići korisni preokreti, ali se ne može trajno upravljati. Teror kao sredstvo vladanja brzo otupi, a nasilje ide u korist samo onima koji nemaju što izgubit. Ja smatram da se svi problemi mogu riješiti lijepim i primjerenim razgovorom, i smatram da je nasilje nepotrebno. Ja ću sve rješavati razgovorom na lijep i primjeren način, a ne nasiljem.

R. B.

BUDI HRABAR I RECI NE NASILJU!

Nasilje je riječ od samo 6 slova. Riječ koja iza sebe skriva bol, patnju, suze… Unatoč mnogim pokušajima da zaustavimo nasilje, ono još uvijek nastupa punom snagom. Nasilje sve sigurnijim korakom preuzima kontrolu, pojavljuje se u životima mladih sve više i više. Nasilje danas prelazi sve granice – psihičko, fizičko i seksualno zlostavljanje te zlostavljanje putem interneta. Biti zvan pogrdnim imenima peče jače od bilo kakvog šamara. Šamari i ostali udarci pripadaju fizičkom nasilju. Kao što nijedan oblik nasilja nije bezazlen tako nije ni ovaj. Nasilnici se ne mogu suzdržavati i ponekad prelaze tanku granicu između života i smrti. Samoubojstvo lako može biti posljedica svih vrsta nasilja. Mislim da je previše riječi uzaludno izgovoreno na temu nasilja. Riječi nisu dovoljno sredstvo. Protiv nasilja treba se boriti primjerima i djelima, dobrim idejama koje trebaju biti ostvarene. Neke ideje ne ostaju samo ideje. Zajedno možemo promijeniti svijet u kojem živimo. Nismo ni svjesni koliko! Čak i najmanja podrška može značiti mnogo osobi koja se osjeća napušteno. Osvrnimo se oko sebe i nemojmo se oglušiti na ničiji poziv upomoć!

Stop nasilju!

J. L.

Ovdje možete poslušati i pogledati službeni video spot za Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.